Czas zadbać o środowisko

Dbamy o środowisko zbierając, odzyskując i poddając recyklingowi zużyte opony.

Co słychać na rynku

Firma EPUFLOOR SP. Z O.O. powstała dzięki współpracy firm ATB TRUCK S.A. i Tilia S.A. w celu zwiększenia sprzedaży granulatów.

Certyfikaty & wymagania

Nasze produkty posiadają atest higieniczny narodowego instytutu zdrowia publicznego.            

Technologia

Zakład recyklingu opon wyposażony jest w nowoczesne linie technologiczne: wstępnego strzępienia oraz granulacji i separacji, łącznie z układem odpylania. Metoda recyklingu, zastosowana w ATB TRUCK S.A., oparta jest na mechanicznym cięciu i rozcieraniu opon. Na poszczególnych etapach procesu rozdrabniania opony poddawane są kolejnym obróbkom mającym na celu zmniejszanie ich rozmiaru i odseparowanie poszczególnych ich składników. Wstępnie zmielone strzępki opon zostają poddane dwustopniowemu procesowi granulacji, po którym uzyskują żądaną wielkość i czystość. Drut stalowy następnie jest oddzielany przy pomocy separatorów magnetycznych, natomiast kord tekstylny zostaje oddzielony przy pomocy odpylni pneumatycznej, zespołu sit i przesiewaczy. W ostatnim etapie procesu ze zużytych opon otrzymuje się wysokiej jakości: granulat gumowy, drut stali stopowej o bardzo niskim stopniu zanieczyszczenia oraz strzępki tekstylne. Wszystkie te produkty mogą być wykorzystywane do produkcji pełnowartościowych wyrobów w przemyśle gumowym, hutniczym i budowlanym.

 

Opis procesu technologicznego


Instalacja technologiczna zaprojektowana jest do przerobu całych opon ciężarówkowych i osobowych z maks. Średnicą zewnętrzną o wymiarze 1200 mm i maks. szerokością / wysokością 450 mm.

Opony samochodowe wprowadzane są do automatycznej ładowarki a następnie opuszczając ładowarkę jedna po drugiej kierowane są na transportery taśmowe zasilające Super Chopper.

W Super Chopperze opony samochodowe i ciężarówkowe cięte są na kawałki (strzępy), które odbierane są na wibracyjny transporter odbiorczy, kierujący  ten materiał na transporter taśmowy.

Strzępy opon wprowadzane są  następnie do zbiornika buforowego za pomocą transportera taśmowego. Wypływ materiału ze zbiornika (wydajność) jest regulowana, zapewniając optymalizację wydajności podawczej do rozdrabniacza Multi Purpose Rasper.

W rozdrabniaczu strzępy granulowane są na mniejsze kawałki (chipsy) i duża część stali (drutów) zostaje uwolniona w trakcie procesu granulacji. Zgranulowany materiał odbierany jest na transporter wibracyjny odbiorczy. Nad tym transporterem umieszczony jest nad taśmowy poprzeczny separator magnetyczny, który separuje dużą część frakcji stalowej z granulatu. Uwolniona frakcja drutów stalowych odbierana jest na transporter taśmowy a następnie do stalowego kontenera lub pojemnika.

Odmagnesowany materiał kierowany jest teraz za pomocą transportera ślimakowego do zbiornika buforowego. Zbiornik ten zasila bezpośrednio granulator 1-ego stopnia. W granulatorze następuje dalsze rozdrobnienie materiału, w trakcie którego duża część frakcji tekstylnej zostaje uwolniona. Tak rozdrobniony materiał kierowany jest transportem pneumatycznym do przesiewacza.

W przesiewaczu uwolniona frakcja tekstylna oraz magnetyczna zostają odseparowane. Cząstki magnetyczne odseparowane są za pomocą separatora magnetycznego a frakcja tekstylna oddzielana jest od frakcji gumowej (na sitach przesiewacza) i kierowana jest (na podciśnieniu) do układu centralnej odpylni.
Granulat opuszczający przesiewacz kierowany jest (rynną zsypową przesiewacza) do granulatora 2-ego stopnia, gdzie następuje końcowa redukcja wielkości przerabianego materiału gumowego jak również uwalniana jest kolejna część frakcji tekstylnej. Zgranulowana frakcja gumowa i tekstylna transportowana jest następnie za pomocą transportu pneumatycznego do przesiewacza. W przesiewaczu granulat gumowy ponownie oddzielany jest od uwolnionej frakcji tekstylnej, która (na podciśnieniu) kierowana jest do układu centralnej odpylni.

Granulat gumowy opuszczający przesiewacz odbierany jest na wibracyjny transporter odbiorczy, na którego końcu zamontowany jest separator magnetyczny bębnowy, który odbiera resztki uwolnionej frakcji magnetycznej. Opuszczając transporter wibracyjny, materiał kierowany jest za pomocą transportu pneumatycznego do aspiratora.

Pierwszym etapem w aspiratorze jest dalsza separacja uwolnionej frakcji tekstylnej a następnie granulat gumowy jest segregowany pod kątem wielkości uziarnienia:
1. nad-ziarno - powraca za pomocą transportu pneumatycznego do zbiornika buforowego,
2. frakcja główna - po kolejnym procesie odsysania uwolnionych zanieczyszczeń kierowana jest za pomocą transportu pneumatycznego jako produkt końcowy do stacji workowania,
3. pod-ziarno - odbierane jest jako produkt końcowy za pomocą transportu pneumatycznego również do stacji workowania.

Technologia

Formularz kontaktowy

Kontakt bezpośredni

ATB TRUCK S.A.
Oddział w Śremie

ul. Gostyńska 51, 63-100 Śrem
Komórka: 505 280 384
Email: recykling@atbtruck.com.pl

Dojazd

Copyright (c) EPUFLOOR Sp. Z O.O. 2014. All rights reserved.
Designed by olwebdesign.com